| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.84 mm |
| Width | 2.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 2.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Packaging | Bulk |
Stock: 171
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42090
Ext.Price$1.42090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42090 | $1.42090 |
| 10 | $1.23880 | $12.38800 |
| 25 | $1.17040 | $29.26000 |
| 50 | $1.13877 | $56.93850 |
| 100 | $1.10799 | $110.79900 |
| 300 | $1.00958 | $302.87400 |
| 500 | $0.91990 | $459.95000 |
| 1000 | $0.82431 | $824.31000 |
| 3000 | $0.73866 | $2215.98000 |
| 5000 | $0.70104 | $3505.20000 |
